כיצד ניתוח רובוטי שינה את בריחת השתן

כיצד ניתוח רובוטי שינה את בריחת השתן

לפני 20 שנה, כריתת ערמונית (ההליך הכירורגי להסרת חלק מהערמונית או את כל הערמונית) כללה חתך גדול, איבוד דם, אשפוזים ארוכים, תקופות החלמה ארוכות וסיכון גבוה לאי שליטה על שתן (עקב נזק עצבי פוטנציאלי וחיבור מחדש של סוגר. עם שלפוחית ​​השתן). כיום, אורולוגים, שיפרו משמעותית את תוצאות המטופלים באמצעות ניתוח רובוטי בעזרת מחשב שהוא "חסוך עצבים". שיפורים אלה בשיטות הניתוח הפחיתו משמעותית את תופעות הלוואי של ניתוח ערמונית, כולל בריחת שתן.

 

מכונת ניתוח רובוטית

פתח כריתת ערמונית

כריתת ערמונית מבוצעת כטיפול בסרטן הערמונית במשך מאה שנים לפחות. כריתת ערמונית פתוחה הייתה ההליך הכירורגי הסטנדרטי במשך רוב אותה תקופה. כריתת ערמונית פתוחה היא הליך כירורגי מעשי הנעשה על ידי אורולוג להסרת חלק או את כל הערמונית. כריתת ערמונית פתוחה כוללת חתך בגודל 8 עד 10 אינץ 'בבטן, בסמוך לכפתור הבטן. לאחר מכן המנתח פותח את חלל האגן של האנשים לחשיפת שלפוחית ​​השתן והערמונית ומבצע את הניתוח, באמצעות הידיים והציוד הרפואי שלהם.

 

ניתוח כריתת ערמונית רובוטית בעזרת מחשב

מאז תחילת ואמצע שנות האלפיים, כריתת ערמונית רובוטית בעזרת מחשב הפכה לסטנדרט החדש. בעזרת כריתת ערמונית רובוטית בעזרת מחשב, נעשים 5-6 חתכים קטנים (כמה סנטימטרים כל אחד) בבטן ומכניסים זרועות רובוטיות קטנות ומצלמת וידאו HD. המנתח משתמש במכונה מתוחכמת כדי לשלוט בזרועות הרובוטיות בתוך הגוף. בקרות ומכונות אלו מדויקות ביותר ומאפשרות למנתח רמת דיוק ויכולת הרבה מעבר למה שניתן לעשות בכריתת ערמונית פתוחה.

 

כריתת ערמונית רובוטית בעזרת מחשב הוכיחה שיפורים משמעותיים בתוצאות המטופלים. חולים חווים פחות כאב, פחות אובדן דם, סיכון נמוך יותר לזיהום, אשפוזים קצרים יותר וחזרה מהירה יותר לפעילות רגילה. בנוסף, כריתת ערמונית רובוטית בעזרת מחשב הפחיתה משמעותית את הסיכון להתפתחות של בריחת שתן לאחר הניתוח ושיפרה את התאוששות תפקוד השתן הרגיל.

 

מהו חסכון בעצבים ולמה זה חשוב?

במערכת השתן ישנם עצבים רבים, וכולם עובדים יחד בכדי להבטיח ששלפוחית ​​השתן ודרכי השתן פועלות כראוי. עצבים אלה מתקשרים עם המוח ומיידעים את הגוף מתי להשתין ומתי לא להשתין. אם עצבים מסוימים נפגעים, ההודעות לא מועברות, ושליטה בשלפוחית ​​השתן יכולה להוות בעיה. במהלך ניתוח בערמונית קיים סיכון גבוה לפגיעה עצבית עקב האנטומיה המורכבת של שלפוחית ​​השתן, הערמונית והסוגר. ניתוחים חוסכי עצבים הם פרוצדורות מדויקות ביותר שמסירות את הערמונית תוך התמקדות במיוחד בשמירה על תפקוד עצבי. חסכון בעצב פירושו מילולית "חסכון בנזק עצבי" במהלך הניתוח.

 

ניתוחים חסכי עצבים חשובים מכיוון שהם מפחיתים את הסיכון לבריחת שתן, זיקפה וסיבוכים אחרים. כריתת ערמונית רובוטית בעזרת מחשב נחשבת כניתוח חסכוני עצבים בגלל הדיוק והיכולת של המכשירים הרובוטיים המשובחים לחסוך את העצבים תוך הסרת הערמונית בהצלחה.

 

המאמר נכתב על ידי עזר נאמן – מומחים בפתרונות לבריחת שתן.